2020 Astsubay Olma Şartları Nelerdir

29.03.2020
910
A+
A-

2020 astsubay olma koşulları, askeri okullardan mezun olma veya askeri personellikte subay olarak görev yapıyor olma, en az lise mezunu olma, lisans eğitimi alınmış ise en fazla 28, lise eğitimi alınmış ise en fazla 26 yaşında olma şeklinde sıralanırlar.

2020 Astsubay Olma Şartları Nelerdir

2020 astsubay olma koşulları, askeri okullardan mezun olma veya askeri personellikte subay olarak görev yapıyor olma, en az lise mezunu olma, lisans eğitimi alınmış ise en fazla 28, lise eğitimi alınmış ise en fazla 26 yaşında olma şeklinde sıralanırlar. Diğer yandan,  yüzde yanık ve çıban lekesi bulunmaması, dişlerin ve çene yapısının düzgün olması şartlar arasında yer alırlar. Astsubay olacak erkek adayların en az 164 cm boy uzunluğuna, kadınların ise en az 158 cm boy uzunluğuna sahip olmaları gerekir. Adayların her hangi bir yasal suç işlememiş olmalarının yanında, gerekli sınavları ve mülakatları geçmeleri sağlanmalıdır. Astsubay olma sınavlarının nasıl yapıldığı, astsubay olma mülakatlarının nasıl yapıldığı, astsubay maaşlarının ne kadar olduğu hakkında bilgileri alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Astsubay Olma Sınavları Nasıl Yapılır?

Astsubay imtihanları yapılma aşamasında 3 aşamalı yöntem kullanılır. Subayların, astsubay olmaları için öncelikle yazılı sınav, ardından sözlü sınav ve üçüncü aşamada fiziki kabiliyet yeterliliği mülakatı gerçekleştirilir.

Yazılı ve sözlü sınav bölümlerinde, T.C Anayasası, Atatürkçülük, İnkilap ve Coğrafya alanlarında sorular yöneltilir. Toplamda 50 adet sorulan sorular üzerinden net 70 puan alınması ile fiziki mülakatlara katılmak için hak kazanılır. Yazılı sınav bölümünde 4 adet yanlış yapılması halinde 1 doğru iptal olur.

Astsubay Olma Mülakatları Nasıl Yapılır?

Astsubay mülakatı yapma aşamasında, sınavı geçmiş olan adayların fiziksel, sağlıksal durumları ölçülür. Diğer yandan mülakat aşamasında astsubay adayının Türkçeyi konuşma şekli gözlemlenir.

Sınavların geçişmesi ardından girilen fiziki yeterlilik mülakatı ve sağlık kontrollerinde, vücut enerjisi, gözlerin, dişlerin ve yüzün durumu kontrol edilir. Fiziki mülakatta 1500 metre koşu bölümünde kriter olarak belirlenmiş olan 40 puan değerinin kazanılması gerekir. Aynı zamanda mülakatlar sırasında yapılan diksiyon değerlendirmelerinden 70 puan ile geçilmesi şartı koşulur. Bu koşulları sağlayanlara, astsubay olma hakkı verilerek, göreve başlamaları sağlanır.

Yapılan tüm sınav aşamaları sonucu hesaplanan puan değerlerinde, sözlü mülakat % 15 oranında, yazılı sınav notu % 70 oranında, fiziki yeterlilik mülakat sonucu % 15 oranında alınarak, genel puan belirlemesi yapılır.

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Astsubay maaş tutarları, minimum 6.000 TL olarak sunulur. Astsubay olmaya hak kazanıp, yüksek hayati risk taşıyan bölgelere göreve başlayan yeni astsubaylar ise 6.500 TL ila 7.000 TL rakamları üzerinden maaş ödemesi alırlar. 7.000 TL maaş ödemleri astsubayın evli olması ve çocuk sahibi olması durumlarına bağlı olarak yapılan, çocuk yardımı ve eş yardımı ek ödenekleri sayesinde hesaplanır.

Astsubay olma hakkıyla göreve başlayanlara 2020 yılının Temmuz ayında % 4’lük zam uygulanması ile minimum 6.000 TL olan maaşlarının yükseltilmesi kararı alınmıştır. Temmuz ayında yükseltilen maaşların 2021 yılı başında ikinci kez % 3’lük zam oranı ile düzenlenmesi açıklanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.