2020 Bekçi Maaşları Ne Kadar?

07.03.2020
549
A+
A-
2020 Bekçi Maaşları Ne Kadar?

2020 bekçi aylıkları tutarları, ilkokul mezunu olan bekçiler için 4.302 TL, lise mezunu bekçiler için 4.352 TL, ön lisans mezunu bekçiler için 4.400 TL olarak belirlenmişlerdir. Diğer yandan, lisans mezunu olan bekçiler için 4.657 TL maaş ödemesi sağlanır. 2020 bekçi maaşları kapsamında evli ve çocuk sahibi olan bekçilerin maaş ödemleri, 251 TL aile yardımı ödeneği ve 32 TL çocuk yardımı ödeneği ücretleri eklenilerek sunulur. Bekçi olma şartlarının neler olduğu, nasıl bekçi olunduğu, E-devlet bekçi olma başvurusu hakkında bilgileri alt başlıklarımızdan inceleyebilirsiniz.

Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Bekçi olma koşulları şu şekilde sıralanırlar:

 • Bekçi olmak için TC vatandaşı olma,
 • Erkek adaylar için askerliklerini tamamlamış olma,
 • Memur olmaya engel olan her hangi bir sağlık sorununa sahip olmama
 • 18 yaşını doldurmuş olma,
 • Her hangi bir yüz kızartıcı yasal suç işlemiş olma şartları sağlanır.

Bu şartları sağlayanlar E-devlet üzerinden yayınlanan bekçilik alımlarına, duyuruların yapıldığı tarihlerde başvuru sağlayarak bekçi olmak için ilk taleplerini sağlarlar.  

Bekçi Çalışma Saatleri Nasıl Belirlenir?

Bekçi çalışma süreleri ayarlamaları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Ayarlamalara göre bekçiler 1+1 uygulama sistemi ile saat akşam 21.00 ila saat sabah 08.00 arasında çalışma sağlarlar.
 • Sabah saat 08.00’da çalışma saatini tamamlayan bekçiler o günü tatil olarak geçirirler.
 • Bir gecelik çalışma arasının ardından gelen ilk gece, aynı sistem ile saat 21.00 ila saat 08.00 arası mesai yaparlar.

Nasıl Bekçi Olunur?

Bekçi olmak için şartlara uygunluk sağlayanların, ‘’ https://pa.edu.tr ‘’ adresine giriş sağlayıp, ana sayfada yer alan ‘’ duyurular’’ başlığına tıklayarak, bekçi alım duyurularını görüntülemeleri gereklidir. Duyurular kapsamında görüntülenen il başlıkları ve bu illere ait alınacak bekçi sayısı bilgilerine ulaşılarak gerekli illerde oluşan kadrolar için E-devlet üzerinden başvuru sağlanmalıdır.

E-devlet üzerinden yapılan başvuru sonrası açıklanan sınav bölgelerinde bekçilik sınavına girilmesi, sınavın başarıyla tamamlanması halinde mülakat aşamasına geçiş yapılır. Performans ve fiziksel kondisyon test aşamalarının sağlandığı mülakatı geçenler, emniyet teşkilatı sağlık kriterlerine uygunluğun değerlendirildiği sağlık muayenesinden geçerek, uygun görülmeleri halinde bekçilik mesleğine başlarlar.

E-Devlet Bekçi Olma Başvurusu

E-devlet bekçi olma müracaatı izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • İnternet üzerinden ‘’ https://turkiye.gov.tr ‘’ adresine giriş yapılır.
 • Açılan ana sayfanın orta bölümünde yer alan arama bölümüne ‘’ polis akademisi aday işlemleri ‘’ başlığı yazılıp, arama imgesine tıklanır.
 • İşlem ile yeni ekranda görüntülenen ‘’ bekçi alım başvurusu’’ başlığına tıklanır.
 • Ekrana gelen tablo üzerine E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası girilip, ‘’ giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni sayfada görüntülenen başvuru formu gerekli kimlik, iletişim ve öğrenim bilgileri ile doldurulup, ‘’ gönder’’ kutucuğuna tıklanır.

Başvuruda istenilen E-devlet şifresi, adaya en yakın PTT şubesi gişesinden nüfus cüzdanı ve 2 TL şifre ücreti ile edinilir. Bu adımlar ile bekçi alım kadrolarına, E-devlet üzerinden periyodik olarak açılan ve polis akademisinin bekçi alım kadrolarının açıkladığı güncel tarihlerde başvuru gerçekleştirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.