2020 Bekçi Olma Şartları

23.02.2020
669
A+
A-
2020 Bekçi Olma Şartları

2020 bekçi olma koşulları, TC vatandaşı olma, bekçilik kadrosu başvuru yapılan ilde minimum 1 yıldır ikamet ediyor olma, erkeklerin askerliklerini tamamlamış olmaları, lise mezunu olma, 167 cm boya sahip olma, 18 yaşını doldurmuş ve 31 yaşından gün almamış olma şeklinde sıralanırlar. Bekçi olmak isteyen adayların her hangi bir yüz kızartıcı yasal suç işlememiş olmaları, ağır bir sağlık problemlerine sahip olmamaları ve daha önceden uyuşturucu kullanımı sebebi ile her hangi bir terapi ve tedavi almamış olmaları gerekir. Bu şartları sağlayan gerekli başvurular ile bekçi olma taleplerini gerçekleştirirler. Bekçi olma şartları başvurusu, sınavı, bekçi maaşları hakkında bilgiler alt başlıklarda yer almaktadır.

Bekçi Olma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bekçi alımına müracaat sırasında izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

  • İnternetten ‘’ https://turkiye.gov.tr ‘’ adresine giriş yapılır.
  • Açılan ana sayfada yer alan arama bölümü çubuğuna ‘’ Polis Akademisi Başkanlığı aday işlemleri’’ başlığı yazılıp, arama aracı imgesine tıklanır.
  • İşlem ile görüntülenen sayfada yer alan ‘’ bekçi alım başvurusu’’ başlığına tıklanır.
  • Bu adım sonrası ekrana gelen giriş tablosu boşluklarına E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılıp, ‘’ giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
  • Görüntülenen yeni ekranda bulunan başvuru form boşluları kimlik, iletişim ve öğrenim bilgileri ile doldurulup, ‘’gönder’’ kutucuğuna tıklanır.

Aşamaların tamamlanması ile E-devlet üzerinden bekçilik alımı için ön başvuru sağlanır. Başvuru sırasında girilecek olan E-devlet şifresini edinmek için kişi kendine en yakın PTT şubesinin gişesine gider. Nüfus cüzdanını, cep telefon numarası bilgisini ve 2 TL şifre ücretini ileterek, E-devlet şifresini cep telefonuna SMS yoluyla alır.

Bekçi Olma Şartları

Bekçi Olma Sınavı Nedir?

Bekçi alım sınavı, E-devlet’e yapılan başvuru ardından dahil olunan, Türkçe, Fen Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür sorularının yanıtlandığı imtihandır. Bu sınavı başarı ile tamamlayanlar bekçi olma hakkı edinip, kadrolara yerleştirilirler.

Ön başvuru ardından, internet üzerinden ‘’ https://pa.edu.tr ‘’ adresine giriş yapılır. Açılan ana sayfada yer alan ‘’ duyurular’’ başlığına tıklanır. Bu işlem ile ekranda Polis Akademisi tarafından açıklanan bekçilik sınavı öncesi sağlık muayenesi yapılacak olan sağlık kurumu adresleri, bekçilik alım sınavları tarihleri ve sınavın yapılacağı adres bilgileri görüntülenir. Kişi öncelikle, açıklanan sağlık kurumuna giderek kapsamlı muayeneden geçer. Memurluk için her hangi bir sağlık engeli olmayanlar adaylar açıklanan tarihlerde, açıklanan adreslerde sınavlara dahil olurlar.

Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi maaşları tutarı, sınavı geçerek yeni göreve başlayan bekar bekçiler için 4.527 TL olarak ödenir. Yeni mesleğe başlayan ve lisans mezunu olan bekçiler ise öğrenim durumlarına bağlı olarak 4.534 TL maaş alırlar. Ön lisans mezunu olan bekçilere 4.357 TL, lise mezunu olarak bekçi olma hakkı kazananlara ise 4.352 TL olarak maaş ödemesi yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.