2020 Yılındaki Bütün Devlet Destekleri Burada GÜNCEL

13.12.2019
149
A+
A-

Çiftçi Devlet Destekleri

Çiftçiler için 2020 devlet destekleri belli oldu. Türkiye ekonomisinin bel kemiğini meydana getiren çiftçilere mazot yardımı artıyor. Bu sene ilk defa gübre parası da ödenecek. Devlet, bu sene çobanlara 5 bin lira teşvik verecek ve et üreticisine hayvan başı 25 ila 600 lira destek sağlayacak.

Kararnameye göre; mazot desteği artırılırken, organik gübre desteği ise ilk defa verilecek. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale amacıyla dekar başına 19 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 27 lira destek verilecek. Organik gübre kullanan çiftçilere dekar başına 10 lira destek sağlanacak. Organik tarım amacıyla kategorilerine göre dekar başına 5 ile 70 lira arasında destek verilecek. Toprak analiz desteği kapsamında analiz başına 40 lira destek ödenecek.  …

Fındık Desteği 2020

Fındık desteği dekara 170 lira olacak. Bu sene ilk kez dane zeytine prim verilecek.Havza bazlı üretimde dane zeytine kilo başına 15 kuruş ödenecek. Hem de zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu amacıyla de dekara 100 lira verilecek. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale destekleme primi 5 kuruştan 10 kuruşa çıkarıldı. Süs bitkisi, tıbbi aRomatik bitki gibi iyi tarım programları desteği dekar başına 10 ile 150 lira arasında değişecek. Yerli tohum teşvik edilecek. Sertifikalı patates tohumu kullanana 80 lira destek verilecek.

Devlet Teşvikleri Nelerdir

Çiftçilerin merakla beklediği 2020 tarım takviyeleri açıklandı. Cumhurbaşkanılığı Kararnamesi’yle tespit edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanan destekler, 2020’de ödenecek. 2020 Devlet Destekleri‘nden yararlanabilmek amacıyla Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olmak gerekiyor. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi adedi ise 2.5 milyon civarında. Mazottan gübreye, organik tarımdan hayvancılığa kadar pek çok hususta destek var.

2020 devlet destekleri

2020 devlet destekleri

 

81 İLE HİBE DESTEĞİ !

 •  Organik hayvancılık desteği kapsamında arı yetiştiricisine arılı kovan başına 10-15 lira verilecek.
 •  4 ay ve üzeri yaştaki buzağı amacıyla 350-600 lira destek verilecek. – Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illerinde doğan buzağılara ek 100 lira destek ödemesi yapılacak.
 •  Dişi manda ve malak (yavrusu) amacıyla 250 lira destek ödenecek.
 •  Küçükbaş hayvancılığı desteklemek amacıyla çoban istihdam desteği, 100 baş ve üzeri anaç koyun keçi varlığına sahip işletmelere ya da çobanlara 5 bin lira olarak ödenecek. – Damızlık koyun
 • keçi yetiştiriciliğinde, anaç koyun keçi başına 25 lira, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta anaç tiftik keçilerine ek 20 lira ödeme yapılacak.
 •  Yerli tosunları mevzuatına ideal kesimhanelerde kestiren yetiştiricilere, hayvan başına 250 liraya kadar destek ödemesi yapılacak.
 •  Oğlak tiftiğinin kilogramına 30 lira, anamal tiftiğin kilogramına 28 lira ve tali tiftiğin kilogramına 20 lira ödeme yapılacak.
 •  İpek böceği yetiştiricisine destek kapsamında yaş kozanın kilogramına 60 lira ödeme yapılacak.
 •  Geleneksel kenar balıkçılığının desteklenmesi amacıyla 10 metreden ufak balıkçı gemilerine 750 lira ile 1.250 lira arasında destek verilecek.

2020 Devlet Destekleri haberimiz, güncellenmeye devam edecek. Takipte kalınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
 1. Burkek12 dedi ki:

  Bence devlet, desteği daha fazla yükseltmesi lazım ekonomiyi daha hızlı bir şekilde ilerlememiz için çok önemli.

 2. dncrsmt dedi ki:

  Toplum önce hayvancılıktan uzaklaştırıldı daha sonra hayvancılık için destek vermeye başlıyorlar çok enteresan bir durum gerçekten.

 3. furkan yurdakul dedi ki:

  Devletin verdiği hibeler çok güzel eğer paran varsa ve kendi işinin patronu olmak istiyorsanız kesinlikle hibelere katılmalıyız. Hibeler sürekli her an başvurulabiliyor mu?

 4. Sinan dedi ki:

  Üretimin artması adına bu desteklerin gerçek hak sahiplerine ulaştırılıp takip edilmesi çok önemli.

 5. Nevzat Fidan dedi ki:

  Devlet desteğinin sürekli artması ve girişimcilere ve üreticilere olanak sağlanması gerekiyor.

 6. Hasan Sorumli dedi ki:

  Devlet desteği iyi ama burada önemli olan hangi alanın geliştirilmeye ihtiyaç olduğu araştırılma iyi yapılıp ona göre destek verilmeli bence

 7. Yapılan işte devlet teşviklerini takip edip kullanmak çok önemli. Batan işletmelerin çoğu piyasaya odun gibi girerek ticari araştırmalar yapmayan firmalar oluyor onun dışında fındık teşviği işimize yaradı 🙂

 8. Ceviz Desteği aradımda bulamadım teşekkürler bilgi için.

 9. arastirmacim dedi ki:

  Böyle destekler veriliyor ama bu işi yapan kişi veya kişiler nerede acaba? Köylük yerde büyüyen birisi olarak artık herşey eskisi gibi değil, herkes şehirde, köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan kimse kalmadı ki