2020 Hemşire Olma Şartları Nelerdir?

28.03.2020
2.206
A+
A-
2020 Hemşire Olma Şartları Nelerdir?

2020 hemşire olma şartları, lise mezunu olma, TC vatandaşı olma, her hangi bir yasal suçtan hüküm giymemiş olma, hemşirelik kadrolarına başvuru sağlama, şeklinde sıralanırlar. Bu şartlara uygunluk sağlayan adayların hemşire kadrolarına yerleşmek amacıyla sınava girmeleri ve atama işlemleri için tercih yapmaları koşulları sağlanır. Hemşire olma sınavı, hemşire olma başvurusunun nasıl yapıldığı, hemşire maaşlarının ne kadar olduğu hakkında bilgileri alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Hemşire Olma Sınavı

Hemşire alım sınavı, KPSS sınavı olarak belirlenmiştir. Hemşire adayları KPSS sınavlarında en az 70 puan ve üzerinde not alarak, atama koşullarından yararlanırlar. Lise, ön lisans ve lisans mezunu olan kişiler, hemşirelik için yapılan KPSS sınavlarına girmeye uygunluk taşırlar.

KPSS sınavında alınan not değeri ne kadar yüksek ise hemşire olma için sağlanan atama yeterliliği o kadar yüksektir. Hemşirelik kadrolarına yerleşmek için KPSS sınavına kişinin ikamet ettiği ilde yer alan ÖSYM Sınav Başvuru Merkezlerinden müracaat sağlanır. Kişi mezun oldu lise veya üniversiteye ait mezuniyet belgesi ve nüfus cüzdanı ile ÖSYM Sınav Merkezi’ne giderek çalışanları evrakları iletmeli, bilgisayar üzerinden online sınav kaydı sağlamalıdır. Kayıt sonrası iletilen sınav belgesi üzerinde yer alan tarih ve adreste sınava giriş sağlanır.

Hemşire Olma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hemşire olma müracaatı için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • İnternetten ‘’ https://turkiye.gov.tr/kpss-tercih ‘’ adresine giriş yapılır.
 • KPSS sınavını tamamlayan adaylar, açılan sayfa üzerinde yer alan tercih kutucuklarından, yaşadıkları il, ilçe, başvuru yapılacak hemşirelik kadrosu seçeneklerini, tıklayarak tercih ederler. İşlem ardından ‘’ ara’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni gelen ekranda yer alan hemşirelik atama bölgelerinden tercih edilen seçilip, ‘’onay’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Yeni ekranda yer alan boşluklara, TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi yazılıp, ‘’ giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
 • İşlem ile gelen son ekranda yer alan hemşirelik tercihi başlığı altında yer alan ‘’tercih yap’’ kutucuğuna tıklanır.

Bu adımlar ile başvuru tamamlanır. Başvuru sonrası atama işlemlerinde yüksek KPSS puanı alanlara öncelik tanınır. Başvuru E-devlet üzerinden takip edilerek, kadrolara atananların isimlerinin duyurular kapsamında açıklanması halinde hemşirelik görevine başlanılır.

Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Hemşire aylıkları tutarları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • 2020 yılında yeni göreve başlayan hemşirelere, 4.640 TL,
 • 3 yıl boyunca çalışma sağlayan hemşirelere 4.659 TL,
 • 5 yıl süre ile çalışmış olan hemşirelere 4.696 TL,
 • 10 yıl süre ile çalışmış olan hemşirelere 4.944 TL,
 • 15 yıl çalışma sağlayan hemşirelere 5.158 TL,
 • 20 yıldır meslekte olan 5.248 TL,
 • 25 ve üstü yıl meslekte çalışma sağlayan hemşireler 5.301 TL tutarında maaş verilir.

Yeni hemşire olma koşullarında sunulan 4.640 TL maaş tutarı ve diğer maaş ödeme rakamları brüt rakam değeri üzerinden hesaplanmışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.