2020 Polis Olma Şartları Nelerdir?

27.02.2020
683
A+
A-
2020 Polis Olma Şartları Nelerdir?

2020 polis olma koşulları, TC vatandaşı olma, en az lise mezunu olma, KPSS sınavında P3 sınav bölümünden minimum 60, P93 sınav bölümünden minimum 65 puan alma, 18 yaşını tamamlamış ve 30 yaşından gün almamış olma şeklinde sıralanırlar. Diğer yandan, polis olmak isteyen erkek adaylar en az 167 cm, kadın adaylar ise minimum 162 cm boyunun üstünde boya sahip olmalıdırlar. Adaylar, her hangi bir yasal suç işlemiş konumda yer almamalıdırlar. Bu şartlar Polis Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak polis olma şartlarıdır. POEM polis olma şartları, polis olma sınavı, başvurusu hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

POMEM Polis Olma Şartları Nelerdir?

POMEM polis olma koşulları şu şekilde sıralanırlar:

  • En az 2 yıllık eğitim veren bir önlisans eğitim kurumundan mezun olma,
  • KPSS sınavı P3 alanında ve KPSS P93 alanında POEM tarafından her sene güncel olarak açıklanan taban puanlarını yakalama,
  • 1 Ocak tarihi itibari ile kadın ve erkek adayların 30 yaşından gün almamış olmaları,
  • 18.00 ila 27.00 arasında beden kitle indeksi değerine sahip olma,
  • Erkeklerde 168 cm, kadınlarda ise 163 cm boy uzunluğunun altında olmama, POEM diğer bir ifade ile Polis Meslek Eğitim Merkezi, polis olma koşulları olarak sıralanırlar.

Polis Olma Sınavı

Polis olma imtihanı, KPSS sınav olarak belirlenmiştir. Lise, önlisans ve lisans mezunları KPSS sınavının P93 ve P3 alanlarında sunulan soru çeşitlerini cevaplama yoluyla polis olma sınavına dahil olurlar.

Polislik Mülakatı

P93 ve P3 alanlarında 65 puanın üstünde not değerine sahip olan adaylar polis kadrolarına başvuruma hakkı kazanırlar. KPSS sınavına başvuru sağlamak için mezun olunan lise, önlisans veya lisans okul kurumundan alınana transkrip ve mezuniyet belgeleri, kişiye ait nüfus cüzdanı ile kişinin ikamet ettiği ilde yer alan ÖSYM Sınav Başvuru Merkezi kurum binalarına talepler gerçekleştirilir. ÖSYM Sınav Başvuru Merkezi’nde görevli çalışanlara iletilen mezuniyet belgesi ve kimlik ile bilgisayar sistemi üzerinden KPSS sınav kayıtları kolaylıkla gerçekleştirilir.

Polis Olma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polis olma müracaatı için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

  • İnternetten ‘’ https://turkiye.gov.tr ‘’ adresine girilir.
  • Açılan ana sayfada yer alan sayfa içi arama çubuğu üzerine ‘’ Polis Akademisi Başkanlığı aday işlemleri’’ başlığı yazılıp, arama imgesine tıklanır.
  • İşlem ile gelen sayfada yer alan ‘’ polis alım başvurusu’’ başlığına tıklanır.
  • Yeni sayfa boşluklarına E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılıp, ‘’ giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
  • Görüntülenen sayfada yer alan başvuru formuna kimlik, iletişim, KPSS sınav puanı, boy, kilo gibi ayrıntılı bilgiler girilip, ‘’ gönder’’ kutucuğuna tıklanır.

Bu adımlar ile polis olma başvurusu tamamlanır. Başvurular Polis Akademisinin belirlediği tarihlerde E-Devlet üzerinden yayınlanır ve adaylarca görüntülenir. Başvuruda kullanılan E-devlet şifresi nüfus cüzdanı ve 2 TL şifre ücreti ile kişiye en yakın olan PTT şubesinin gişesinden edinilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.