2020 Zabıta Olma Şartları Nelerdir?

05.03.2020
412
A+
A-
2020 Zabıta Olma Şartları Nelerdir?

2020 zabıta alım şartları, TC vatandaşı olma, en az lise mezunu olma, erkekler için askerliği tamamlamış olma, memurluk görevini yapmaya engel bir sağlık problemi olmaması şeklinde sıralanırlar. Diğer koşullar, Erkeklerde minimum 167 cm, kadınlarda ise en az 160 cm boy uzunluğuna uygunluk ve 35 yaşını aşmamış olma olarak sıralanırlar. Zabıta adaylarının TCK 53. Madde uyarınca her hangi bir yasal suç işlememiş olanları gerekir. Zabıta olma sınavı, başvurusu, zabıta maaşları hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Zabıta Olma Sınavı

Zabıta olma imtihanı, KPSS sınavı olarak belirlenmiştir. Lise mezunu olan adaylar KPSS sınavı başvurusu yaparak yeterli puanı almaları halinde mülakatlara katılmaya hak kazanırlar.

Lise mezunu adaylar nüfus cüzdanları ve lise mezuniyet belgeleri ile ikamet etiklerin ilde yer alan ÖSYM Sınav Başvuru Merkezi kurumuna giderek kayıt sağlarlar. Kurum çalışanlarının KPSS sınav kaydını online olarak sağlamlarının ardından, bireye iletilen sınav belgesi üzerinde yer alan tarih ve adres bilgisine göre sınava giriş yapılması sağlanır. Zabıta olma talebinde bulunan adayların KPSS sınavından minimum 70 ve üzeri puan almaları gerekir.

Zabıta Olma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Zabıta olma müracaatı için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

  • İnternetten ‘’ https://turkiye.gov.tr/kpss-tercih ‘’ adresine giriş yapılır.
  • Açılan sayfada yer alan boşluklara, il, ilçe bilgileri ve başvurulacak olan ‘’ zabıta’’ ünvanı seçimleri girilerek, ‘’ara’’ kutucuğuna tıklanır.
  • İşlem ile ekranda belediyelerin zabıta alımı için KPSS üzerinden açıkladığı kadro boşlukları görüntülenir.
  • Başvurulmak istenilen belediye zabıta kadrosu başlığının üzerine tıklanır.
  • İşlem ile yeni sayfa yar alan alanlara E-devler şifresi ve TC kimlik numarası yazılıp, ‘’ giriş ‘’ kutucuğuna tıklanır.
  • Görüntülenen sayfada yer alan zabıta kadrosu başlığı altında yer alan ‘’ tercih yap’’ kutucuğuna tıklanır.

Bu adımlar ile alınana KPSS puanı üzerinden E-devlet yoluyla zabıta olma başvurusu tamamlanır. Başvuru sırasında kullanılan E-devlet şifresi, kişiye en yakın PTT şubesinin gişesinden nüfus cüzdanı ve 2 TL şifre üzeri ile alınır.

Zabıta Maaşları Ne Kadar?

Zabıta Maaşları Ne Kadar?

Zabıta aylıkları tutarı, minimum 3.665 TL olarak ödenir. Bu maaş belediye kadrolarında yeni göreve başlamış olan zabıtalara ödenen maaş tutarıdır. Zabıtaların maaşlarına 15.01.2020 tarihinde % 4’lük zam uygulaması yapılmıştır. Hükümetin aldığı karar ile zabıta maaşları 2020 yılı Temmuz ayında % 4 oranında ve 2021 yılı Ocak ayında % 3 oranında yükseliş ile yeniden düzenlenecektir.

2020 yılında memur maaşlarına zam yapılması kapsamında alınan kararlar ile zabıtalara % 4+4’lük sistemde memur sözleşme zammı yapılırken, TÜFE ve enflasyon etkileri ile ek % 1,5 zam değerinin maaşlara yansıtılması yönünde uygulamalar kabul edilmiştir. 2020’de meslekte 25 yıl deneyimli zabıta olma halinde, 4.407 TL’ye kadar maaş ödemesi yapılması kararı alınmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.