ANNELİK İZNİ VERİLEMEYEN DOKTOR AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI

22.06.2020
578
A+
A-

ANNELİK İZNİ VERİLEMEYEN DOKTOR AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI

 

Adana‘da evlat edinen kadın doktor çalıştığı kurumdan annelik iznini talep etti. Annelik izninin reddedilmesi nedeniyle açtığı davayı kazanan kadın doktora mahkeme kararıyla annelik izni verildi.

Konuyla ilgili Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikasından (Genel Sağlık-İş) yapılan açıklamaya göre, Adana’da görev yapan sendika üyesi olan aile hekiminin evlat edinmesi nedeniyle talep ettiği annelik izni, Adana Halk Sağlığı Müdürlüğünce “aile hekimlerinin izinlerini düzenleyen yönetmelikte böyle bir izin olmadığı” gerekçesiyle reddedildi.

Alınan cevap nedeniyle sendikanın üyesine verdiği hukuki destekle Adana İdare Mahkemesine işlemin iptali için dava açıldı. Yargılama sonucunda mahkeme, aile hekimine annelik izni verilmeme işlemini iptal etti.

İşlemin iptali kararının gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“Kamu görevlisi olan davacının izin hakkına yönetmelik hükümleri ile kısıtlama getirilemeyeceği, davaya konu izin hakkına ilişkin pozitif hukukumuzda kıyası yasaklayan düzenleme bulunmadığı gibi kanun koyucu tarafından bilinçli boşluk da bırakılmadığı anlaşıldığından, 657 sayılı kanunun genel kanun olması nedeniyle kamu görevlisi olan davacının anılan kanunda evlat edinen kamu görevlisinin izne ilişkin haklarından kıyas yoluyla faydalandırılması gerektiği sonucuna varılmış olup dava konusu işlemde hukuka, mevzuata ve hakkaniyete uygunluk görülmemiştir ”denildi.

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız hak ve adaletin er geç yerine geldiğini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.