ASKERLİK HİZMETİ SÜRESİNDE MEMURUN EŞİNE EŞ YARDIMI YAPILIR MI?

22.06.2020
117
A+
A-

ASKERLİK HİZMETİ SÜRESİNDE MEMURUN EŞİNE EŞ YARDIMI YAPILIR MI?

ASKERLİK HİZMETİ SÜRESİNDE MEMURUN EŞİNE EŞ YARDIMI YAPILIR MI?

muvazzaf askerlik,Devlet memuru,askerlik,kademe ilerlemeleri,aylıksız izin,eş yardımı

 

 

Devlet memuru iken muvazzaf askerlik hizmetini yapmak üzere silah altına alınanlar memurların memuriyete dönmeleri ile ilgili olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 83. maddesinde “Devlet memuru iken muvazzaf askerlik hizmetini yapmak üzere silah altına alınanlardan askerlik görevini tamamlayıp memuriyete dönmek isteyenler, terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumlarına başvurmak ve kurumları da başvurma tarihinden itibaren azami 30 gün içinde ilgilileri göreve başlatmak zorundadırlar. Bunların muvazzaf askerlikte geçen süreleri muvazzaf askerliğe ayrıldıkları sırada iktisap etmiş oldukları derecede kademe ilerlemesi yapılmak suretiyle değerlendirilir. Bu gibilerin muvazzaf askerliğe ayrılmadan önce işgal ettikleri kadroda kazandıkları kademe ilerlemeleri ayrıca göz önünde bulundurulur. Askerlik öncesi kademe ilerlemeleri ile askerlikte geçen süre toplamının 3 yılı aşan kısmı usulü dairesinde üst dereceye terfi ettikleri zaman bu derecede kademe ilerlemesi yapılmak suretiyle değerlendirilir.” hükmü yer almaktadır.

657 sayılı Kanunun 108/G maddesinde “Muvazzaf askerliğe ayrılan memurlar askerlik süresince görev yeri saklı kalarak aylıksız izinli sayılır.” hükmünde belirtildiği gibi askerlik görevini yerine getiren memurlar aylıksız izinli sayılır.Bu nedenle askerlik döneminde memura eş yardımı ödenmez.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.