Devlet Destekli Gözlük Camı Ne Kadar?

19.01.2020
131
A+
A-

Sigortası olan vatandaşlar Devlet destekli  gözlük alma hakkına sahiptir. Fakat birçok insan, bu hakkın nasıl kullanılacağını bilmemekte. Sizler için devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor, e devlet gözlük hakkı sorgulama,devlet gözlük süresi  gibi soruları yanıtlayacağız. SGK gözlük ve cam parası, SGK gözlük modelleri gibi soruların cevaplarıyla birlikte  2020 senesinde gözlük süresi sorgulamanın nasıl yapılacağını anlatacağız.

sgk gözlük camı

sgk gözlük camı

Devlet Destekli Gözlük Nasıl Alınır?

Devlet destekli gözlük nasıl alınır? Devlet desteğiyle  gözlük ve çerçeve alabilmesi, yeteri kadar prim ödemesinin bulunması, muayene olabilecek süre kadar çalışması şart koşuluyor. Sonrasında  Devlet Hastanelerinde bulunan Göz Polikliniklerine gidip randevu alıp, gözünüzde bulunan rahatsızlığı tespit ettirebilirsiniz. Rahatsızlık sonucunda doktorunuz tarafından gözlük reçetesi verilirse, gözlüğü  SGK’nın  yaptığı Devlet Destekli gözlük ödemesi ile alabilirsiniz.

 SGK Gözlük ve Cam Parası

Sosyal Güvenlik Kurumu gözlük ve cam parası  kendi bünyesinde bulunan bütün yurttaşlarına 3 yılda yalnız 1 kere olma koşuluyla

Uzak Çerçeve Fiyatı;  37,80 Türk Lirası.

Yakın Çerçeve Fiyatı; 37,80 Türk Lirası. (40 yaş üstü prespiyopi teşhisiyle yazılmış yakını görme gözlüğü)

Bununla birlikte  gözlük çerçevesi alan vatandaş,  yerli üretim bir çerçeve aldığında Sgk’nın ödediği çerçeve fiyatı 43,20 olur.

Bilindiği gibi  SGK kendi bünyesinde olan her hastaya 3 senede 1 kere olma koşuluyla  37,80 veya 43,20 Türk Lirası çerçeve alabilmeniz için katkı sağlamaktadır.

Camlar içinse diyoptri değerlerine kıyasla farklı fiyat tarifeleri mevcuttur.  Sgk ‘nın genellikle ödemiş olduğu  cam ücretleri aşağıda yazmaktadır;

 • 10,97 Türk Lirası,
 • 12,07 Türk Lirası,
 • 15,37 Türk Lirası,
 • 16,47 Türk Lirası.

E Devlet Gözlük Hakkı Sorgulama

Sosyal Sigortalar Kurumu E-Devlet Gözlük Hakkı Sorgulama uygulaması ile, gözlük ödemesi yapılan vatandaşların kaydını sağlıyor,  internet üzerinde gözlük hakkı sorgulamalarına izin veriyor.

E-Devlet şifreniz varsa Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama sayfasında bulunan e-imza veya mobil şifrenizle bağlanıp online sorgulama yapabiliyorsunuz. Açılan sayfaya giriş yapmadan önce PTT’ den almış olduğunuz parola ve T.C. kimlik numarasıyla  giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfada gözlük alma hakkınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Doktorunuzun yazmış olduğu reçete ile SGK gözlük modellerinden birine devlet desteğiyle sahip olabilirsiniz. Devlet maddi yardımları sayfamızdan birçok konuda devletin sunmuş olduğu maddi yardımları inceleyebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
 1. erbab16 dedi ki:

  Benimde gözlük camım geçen hafta kırılmıştı.Fiyatlar devlet destekli olunca iyiki uyguna geliyor.Yararlı bilgi olmuş teşekkürler.

 2. polat dedi ki:

  Memur emeklisiyim. 2019/2..yarısında gözlük çerçevesi ve optik cam alayım dedim. SGK katkısı 43,20 TL olurken, gözlükçü 240.00 TL alırım dedi. Siz ne dersiniz SLM.

 3. Ahmet dedi ki:

  Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama sayfasını daha önce bilmiyordum. Gerçekten devletin vatandaşa yönelik vermiş olduğu gözlük desteği hakkında bilgilendirici yazı olmuş. Emeğinize sağlık.