EŞİ MECBURİ HİZMETİ TAMAMLAYAN MEMURUN ZORUNLU HİZMETİ ERTELENİR Mİ?

22.06.2020
72
A+
A-

EŞİ MECBURİ HİZMETİ TAMAMLAYAN MEMURUN ZORUNLU HİZMETİ ERTELENİR Mİ?

Öğretmenler için  17/4/2015 tarihli ve 299329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde “Zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacaklar” başlıklı 44. maddesinde “Zorunlu çalışma yükümlülüğünden” başlıklı maddesinde zorunlu görev hizmetinden muaf tutulacağı yada ertelenebileceği durumlar şöyle belirtilmiştir;

a) 6/5/2010 tarihinden önce Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak göreve başlayanlar,

b) Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların, öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri,

c) En az % 40 oranında çalışma gücünden yoksun olduğunu belgelendiren öğretmenler,

muaf tutulur..” hükmü yer alır.

Zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecekler” başlıklı 45. maddesinde “(1) Birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenlerden;

a) Aile birliği veya sağlık mazeretlerinin devam ettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

b) Eşi aday memur olanların, eşinin adaylığının kaldırıldığı tarihten bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

c) Eşi, 30 Eylül tarihi itibarıyla askerde olanların, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

ç) Başvuruların son günü itibarıyla kendisi veya eşi aylıksız izinli olanların, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

d) Alanlarında norm kadro olmaması ya da norm kadro açığı olmaması sebebiyle atanamayanların, atamaları gerçekleştirilene kadar,

e) Başvuruların son günü itibarıyla son altı ay içinde eş, çocuk, anne, baba veya kardeşlerinden birinin hayatını kaybettiğini belgelendirenlerin, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar,

zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelenir.” hükmü yer alır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.